Zbyt wysokie dawki oraz współczynniki

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Sprawdzone środki w zwalczaniu chorób zboża

Choroby zbóż są znaczącym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, ponieważ jedynie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę zabezpieczyć potencjał zbioru. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - pewne działania profilaktyczne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków znacznie bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej istotnych, jakie warto wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w rzeczywistości gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki oraz współczynniki żyzności azotu mogą powodować nazbyt grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy w pszenicy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej wytrzymałości bądź akceptacji na nadrzędne szkodniki i choroby, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zminimalizować niebezpieczeństwo poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma ochrony.

Komentarze: 1


noavatar.png
Kuta 2022-07-01

Zwykle na zaczątku czerwca przyjeżdżali do nas na latko